Wyrok przeciwko mBank: korzystne orzeczenie dotyczące aneksu wprowadzającego indeksację kursem franka

28 kwietnia 2022

27 kwietnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie wydał istotny wyrok dla kredytobiorców, którzy na mocy aneksu zindeksowali swoje pierwotne kredyty złotowe kursem CHF. Sąd stwierdził nieważność aneksu, uznając, że wprowadzone przez niego zmiany były na tyle istotne, że unieważniają również pierwotną umowę. W efekcie nie ma możliwości powrotu do pierwotnych warunków kredytu złotowego opartego na WIBOR.

 

W wyroku (sygn. I C 988/21, SSR del. Anna Baran) sąd uwzględnił w całości powództwo, zasądzając od mBank S.A. na rzecz Klientów ponad 122 tys. zł wraz z odsetkami, naliczonymi od terminu określonego w wezwaniu do zapłaty. Dodatkowo sąd obciążył bank kosztami postępowania.

W ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że klauzule indeksacyjne zawarte w umowie i aneksie były abuzywne, co skutkowało unieważnieniem zarówno aneksu, jak i całej umowy kredytowej. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, że aneks wprowadził tak znaczące zmiany w warunkach umowy, iż skutkiem jego unieważnienia była również utrata ważności całej pierwotnej umowy. Tym samym kontrakt przestał obowiązywać w całości.

Pozywane banki

Prowadzimy procesy przeciwko niemal wszystkim polskim bankom, które oferowały kredyty indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego, w szczególności:

Raiffeisen Bank International (w tym Polbank EFG), PKO BP (w tym Nordea), Bank Pekao, Bank BPH, Santander Bank Polska (w tym Bank Zachodni WBK), Getin Noble Bank, mBank (w tym BRE Bank i MultiBank), Bank Millenium, Credit Agricole, Deutsche Bank Polska, ING Bank Śląski, BOŚ, BNP Paribas Bank Polska (w tym Fortis Bank i BGŻ), Eurobank, Santander Consumer Bank.

Siedziba Kancelarii frankowej Themi mieści się w Krakowie. Prowadzimy sprawy sądowe w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i na terenie całego kraju.