Kolejne prawomocne wyroki w sprawach kredytu we frankach!

W tym tygodniu uzyskaliśmy trzy prawomocne wyroki: dwa dotyczące Getin Banku oraz jeden w sprawie kredytu mieszkaniowego zawartego z Raiffeisen Bank Polska oraz korzystnym wyrokiem w sprawie Fortis Bank.

  1. Wyrok z dnia 31.10.2022 r.
    Sąd Apelacyjny w Krakowie (I ACa 1276/20, SSA Grzegorz Krężołek, SSA Robert Jurga, SSA Beata Kurdziel) oddalił apelację Getin Noble Bank S.A. od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 06.10.2020 r. (I C 2118/18), który oddalił w całości powództwo banku wynikające z wypowiedzianej umowy kredytowej. Sąd Apelacyjny w pełni podzielił stanowisko Sądu I instancji, uznając nieważność umowy ze względu na abuzywność klauzul indeksacyjnych. Bank został również obciążony kosztami postępowania. Wyrok jest prawomocny.
  2. Wyrok z dnia 03.11.2022 r.
    Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 620/21, SSO Irena Żarnowska-Sporysz) ustalił nieważność umowy kredytowej zawartej z Fortis Bank Polska S.A. w sierpniu 2005 r. Na rzecz Klientów zasądzono ponad 142 tys. zł i 77 tys. CHF wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania. Sąd zwrócił uwagę na przerzucenie całego ryzyka kursowego na kredytobiorców jako kluczowy element uzasadniający nieważność umowy. Wyrok jest nieprawomocny.
  3. Wyrok z dnia 04.11.2022 r.
    Sąd Apelacyjny w Warszawie (VI ACa 554/21, SSA Grzegorz Tyliński) częściowo zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 17.05.2021 r. (XXV C 2959/18), oddalając powództwo na skutek skutecznego podniesienia zarzutu potrącenia przez Getin Noble Bank S.A. Mimo to Sąd podtrzymał stanowisko w zakresie nieważności umowy kredytowej i obciążył bank w całości kosztami postępowania. Wyrok jest prawomocny.
  4. Wyrok z dnia 04.11.2022 r.
    Sąd Apelacyjny w Warszawie (VI ACa 1020/21, SSA Grzegorz Tyliński) oddalił apelację Raiffeisen Bank International AG od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 18.10.2021 r. (XXV C 726/20), potwierdzając nieważność umowy kredytu denominowanego (tzw. Kredyt Mieszkaniowy) zawartej w Raiffeisen Bank Polska S.A. Sąd odrzucił zarzut zatrzymania zgłoszony przez bank, wskazując na brak wcześniejszego wezwania do zapłaty i braku doręczenia oświadczenia kredytobiorcom. Bank został obciążony kosztami postępowania. Wyrok jest prawomocny.

Pozywane banki

Prowadzimy procesy przeciwko niemal wszystkim polskim bankom, które oferowały kredyty indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego, w szczególności:

Raiffeisen Bank International (w tym Polbank EFG), PKO BP (w tym Nordea), Bank Pekao, Bank BPH, Santander Bank Polska (w tym Bank Zachodni WBK), Getin Noble Bank, mBank (w tym BRE Bank i MultiBank), Bank Millenium, Credit Agricole, Deutsche Bank Polska, ING Bank Śląski, BOŚ, BNP Paribas Bank Polska (w tym Fortis Bank i BGŻ), Eurobank, Santander Consumer Bank.

Siedziba Kancelarii frankowej Themi mieści się w Krakowie. Prowadzimy sprawy sądowe w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i na terenie całego kraju.